Koronavírus potvrdil výhody rodinných domov a rekreačných nehnuteľností

Kúpili ste dom na prelome roka 2019/2020? Môžete sa tešiť. Urobili ste vynikajúci krok do vašej budúcnosti a veľa ste získali. Teraz, počas šírenia koronavírusu, sa denne stretám s telefonátmi typu: „Sme šťastní, vďační, že tento krok kúpy nehnuteľnosti máme za sebou. Máme svoju zem, slobodu a možnosť rozhodovať v krízových situáciách.“

Ľudia, ktorí stihli v roku 2019 kúpiť nehnuteľnosť a dokonca prešli z bytu do domu, sú teraz veľmi šťastní. Volajú mi, aký veľký význam to dnes, počas šírenia koronavírusu, pre nich má. Teší ich, že to zvládli, i keď vtedy ešte vôbec nečakali riziká dnešného sveta, netušili, čo môže Slovensko ako také postihnúť. Sú šťastní, pretože i v izolácii pre COVID-19 sú v pohodlí. Trávia čas doma, na dvore s deťmi, sú izolovaní ale zároveň slobodní.

Čo nastalo za posledných 6 týždňov?

Prvé 4 týždne od prijatia vládnych opatrení sme v našej realitnej kancelárii realizovali iba nutné obhliadky s ľuďmi, ktorí mali schválené hypotekárne úvery alebo takých, ktorí sa potrebovali sťahovať. Keďže sa však menia podmienky a cítiť neistotu, mnohí si uvedomujú, že domov a aj miesto na bývanie je veľmi dôležité. A to je dôvod, prečo som sa ja, počas koronakrízy ešte nezastavila. Stále plním požiadavky záujemcov. Kupujúci sú enormne nasadení pre blahobyt a chcú investovať do pohodlia a komfortu svojej rodiny. Preto ako realitná maklérka momentálne nevidím žiaden dôvod na stagnáciu trhu. To je moja realita.

Ideálne podmienky pre život

Som nesmierne prekvapená z telefonátov kupujúcich, ktorí stále hľadajú to ideálne. Chcú pre svoju rodinu bezpečie, priestor, zázemie a komfort a hlavne slobodu priestoru okolo seba – čiže rodinný dom s pozemkom, lebo ten poskytuje možnosti tráviť čas vonku, aj keď za plotom je riziko nákazy. Teraz, ešte viac ako inokedy, chápem všetky tieto požiadavky.

Enormný záujem evidujeme aj v segmente rekreačných nehnuteľností, lebo ľudia túžia po prírode a zeleni. Ak bývajú v byte, je pre nich kľúčové hľadať pozemok, záhradu, chatku na relax, rekreáciu, alebo nový rodinný dom… Ako to dosiahnuť? Treba hľadať v rádiuse do 50 km to, čo požadujete. Ideálne do 30 km pre dostupnosť i počas pracovného týždňa. Tieto zákutia sú vykúpením počas ťažkých dní. Potešenie zo záhradky a z pestovania plodín dobíja ľudí vzácnou energiou do ďalších dní.

Príroda je to, na čo sa v poslednom období zabúdalo, málokto si uvedomoval, že to je tá energia, ktorá nás poháňa vpred. Teraz chápeme a oceňujeme, že to je miesto, kde máme pokoj, šťastie, pohodu a zázemie a kde budú naše ratolesti šťastné.

Verím, že každý z Vás nájde tú svoju zelenú prírodu alebo miesto, kde sa cíti slobodne a šťastne aj počas obmedzení.

Marcela Bartovicová, RSc.

Realitná maklérka z AB Contact