Svet realít sa mení a my Vám povieme v čom…

Za posledné 10-ročie sa nám to pred očami dosť mení… Sledujeme ako reagujú predávajúci, ako kupujúci, čo požadujú banky, spôsoby financovania a záruky bezpečného predaja, tieto nároky z roka na rok enormne stúpajú…

Poďme ale od začiatku, a ako sa menia predávajúci. Predávajúci očakávajú maximálne úsilie nás maklérov, sprostredkovateľov a to hlavne v komunikácii, v správnej prezentácii a v správnej kvalite. Ak si chcete držať trend, predávať nehnuteľnosť ako 10 rokov späť Vám teda nestačí! Nestačí pár foto a nejaký jednoduchý text! Nestačí, sa zameriavať na predaj chladno a to je určite ale aj správne. Predávajúci očakávajú maximálne úsilie a do predaja treba vložiť všetko… Nám sa páči, že predávajúci prichádzajú za kvalitou a profesionalitou, tak ako je to v zahraničí. Pretože tým pádom hľadajú predajcu, ktorý dokáže naplniť tieto očakávania a tým pádom hľadajú to, čo ide s dobou a neponúka každý. Pôdorysy, videá, kvalitné texty, sociálne siete, skúseného makléra, ktorý má odbornosť ale i skúsenosti, klientelu, marketingové nástroje a v tomto svete doslova žije, to potrebujú.

Kupujúci sú taktiež oveľa náročnejší, či už na komunikáciu ohľadom zmlúv, bezpečnosti, lojality, dôvery, poskytnuté informácie majú možnosť si dôkladne preveriť, poveriť advokáta na kontrolu zmlúv, ich pripomienok, aby nakupovali bezpečným spôsobom so zárukou lebo kúpa nehnuteľnosti je dôležitý životný krok.

Financujúce banky? Tak tu sa zastavme. Tu musí byť všetko pripravené správne, inak úver schválený na kúpu nehnuteľnosti proste nebude! Všetko treba pripravovať správne a bez chýb! Banky sú nekompromisné, niečo sa im nepáči a úver môže byť zamietnutý a Vy sa ani nedozviete prečo! Dôležité sú akékoľvek odborné kroky, aby úver kupujúceho bol schválený. Ak sa tieto kroky v banke podcenia, môže byť viac sklamania ako radosti.

Koľko ľudí nakupuje formou úveru? U nás za posledný rok 2022, ktorý stále prebieha doteraz bolo realizovaných 64 % formou úverových zdrojov ostatné predaje za vlastné prostriedky, rok 2021 na úrovni 56 % formou úverových zdrojov, ostatné predaje za vlastné prostriedky kupujúcich. Toto číslo bude však z roka na rok klesať a klienti, ktorí budú mať reálne vlastné prostriedky, takých bude pravdepodobne menej a menej a percento úverových môže stúpať. Priemerne a všeobecne sa mohli pohybovať úvery a klienti financujúci prostredníctvom úveru na všeobecnej úrovni 80 % úveroví klienti, ostatné obchody z vlastných prostriedkov. To, že prostredníctvom nás bolo toto úverové percento nižšie, neznamená, že to tak nie je vo všeobecnosti a hovorí o dôvere našej stále nakupujúcej klientely, ktorá rada investuje do trhu s nehnuteľnosťami a hneď ako je to možné investuje, pretože nehnuteľnosti sú stále veľmi stabilným miestom.

               Zvyšujúce sa nároky sú i na advokátsky servis a úschovu kúpnej ceny či už prostredníctvom notára, advokáta alebo prostredníctvom vinkulácie finančných prostriedkov v banke. Na všetky spôsoby treba byť pripravený, otvorený, hľadať riešenia.

Vedeli by sme na tieto témy písať a písať… Dôležitým momentom, prečo investovať do nehnuteľnosti je však to, že reálne sa peniaze v tomto sektore netratia a nestrácajú na hodnote, sú stabilné, bezpečné, likvidné ak treba.

Ako sú na tom nehnuteľnosti a ich ponuka? Z roka na rok klesá počet nehnuteľností na predaj, v ponuke nevidíte taký počet nehnuteľností ako by ste očakávali, je toho na predaj minimum. Prečo? Pretože, kto nemusí, nehnuteľnosť nepredáva a necháva si ako stabilný zdroj príjmu v budúcnosti. Reálne sa predávajú nadbytočné nehnuteľnosti v rodine, ktoré rodina ponechať nechce pre ďalšie prostriedky na jej rekonštrukciu či zhodnotenie, preto predávajú alebo, ktoré sa musia predať, aby sa uspokojili pohľadávky veriteľov, alebo došlo k finančnému vyrovnaniu účastníkov, či už pri vyporiadaní podielového spoluvlastníctva alebo vyporiadaní si bezpodielového spoluvlastníctva manželov po rozvode. Ozaj, kto nemusí nepredáva a preto na trhu moc na výber nenájdete!

Dôvody slabej ponuky však neznamená, že na trhu sa obchoduje výrazne menej. Skôr táto situácia núti kupujúcich sa rozhodovať rýchlejšie ako doteraz, pretože ak zaváhajú, nemajú čo kúpiť!

Sledujeme vývoj cien, vývoj spôsobu komunikácie s bankami, nároky predávajúcich ale i kupujúcich, a predaj nehnuteľností ako taký, aby sme vytvárali ideálne prostredie nakupovania a predajov nehnuteľností. Nepúšťame sa do nereálnych cieľov, sme rozumne nastavený reagovať na trh, na požiadavky, na predajné prostredie. Dvíhame nároky predávajúcim, zvyšujeme kvalitu v prostredí a komunikácii s kupujúcimi. Hľadáme vždy to správne k trhu, to vyvážené, to spravodlivé a lojálne, pretože si myslíme, že presne tak by to malo byť.