Realitný trh nepraje mladým ľuďom

Ako na tom sme po prvom štvrťroku 2023? Akých máme kupujúcich? Ako vyzerá realitné prostredie dnes v Piešťanoch? Ako to hodnotíme my na základe toho, čo sa reálne deje?

Píše sa máj 2023. Realitný trh nestojí, avšak je oveľa opatrnejší a obozretnejší. Obchoduje sa naďalej, avšak pomalším tempom.

Kupujúci s financovaním hypotéky vyčkávajú, respektíve už nemáme toľko mladých záujemcov, ktorí by do súčasnej hypotéky šli hneď vo veku 25-30 rokov života. Vyčkávajú alebo im to nevychádza, čo sme aj začiatkom roka stúpajúcimi úrokovými sadzbami hypotekárnych úverov aj predpokladali. Dnes sa nám to len potvrdzuje.

Hypotekárnym úverom odolávajú záujemci, ktorým vystačí 50 max. 60 % ceny nehnuteľnosti, ktorú sa rozhodli kúpiť. Ide však skôr o nie prvotné bývanie, ale skôr o zvýšenie štandardu súčasného bývania predajom napr. bytu a dofinancovaním úverom do kúpy vždy vysnívaného domu alebo predajom bytu a ešte vlastnými zdrojmi je možnosť kúpiť si dom. Sú to klienti, ktorí by do tohto riešenia išli časom tak či tak a už ich nastavený štandard respektíve realitný sen ich núti zvyšovať si komfort súčasného bývania, čím teda nič nestrácajú, len získajú to, po čom túžili.

Reálnymi kupujúcimi tohto obdobia sú i kupujúci, ktorí investujú vlastné zdroje, pre vysokú mieru inflácie, čo je zrovna v ich prípade stále rozumné, ako ich držať na bankovom účte alebo v inej neistej komodite na finančných trhoch, ktorým nedôverujú.

Napr. manželia žijúci v byte mimo Piešťan sa rozhodli ho predať, aby si mohli kúpiť dom na dedine s pozemkom, ktorí si pripravujú na svoje budúce dôchodkové obdobie a tak si chcú splniť svoj sen bývať raz v dome so záhradkou.

Inak… manželia žijúci v byte s deťmi, s hypotékou sú ochotní navýšiť si už dlhodobo splácanú hypotéku o možnosť kúpiť svojej rodine domček so záhradkou, ktorý by taktiež v najbližších rokoch kupovali, aby dopriali deťom šantiť na pozemku, dopriali si rodinné grilovanie a takú tú voľnosť a slobodu, ktorú máme ak vlastníme dom so záhradkou namiesto bytu s balkónom.

Klienti s vlastnými financiami investujú s rozumom, do bytov na budúci prenájom. Prenájmy sú v tejto dobe pre mladých ideálnym riešením, pre ľudí do 30 rokov niekedy jediná možnosť bývať samostatne.

Každá jedna doba realitného sveta má svoje plusy i mínusy. Nikdy sa na to netreba pozerať len negatívne, treba mať dostatočný nadhľad a prehľad, čo je v danom čase na trhu pre kupujúceho rozumné a čo je v danom čase na trhu pre predávajúceho ideálne.

 

Marcela Bartovicová, RSc.