Sprísnenie hypoték: Ako si našetriť na nové bývanie?

Podmienky na získanie úveru sa postupne sprísňujú. Doteraz banky akceptovali výpočet úveru na základe čistého príjmu po odrátaní životného minima a iných záväzkov. Stačilo, že rezerva predstavovala 20% z čistého príjmu.  Od 1.1.2020 nastala výrazná zmena a pôvodných 20 % čistého príjmu nahrádza dvojnásobok, a to 40 %, čo výrazne ovplyvní výšku celkového úveru.

Žiadateľ o úver má dve možnosti. Buď si zvýši príjem alebo začne viac sporiť a vytvárať si vyššie rezervy, aby dokázal splniť podmienky nižšieho úveru, ktorý vyššími rezervami a vlastnými zdrojmi nemusí byť komplikovaný. Viac usporených peňazí totiž bude znamenať nižší úver, čiže aj nižšiu mesačnú splátku.

Nové prísnejšie pravidlá pre poskytnutie úverov na bývanie postihnú najmä tých žiadateľov, ktorí sú s príjmami na hrane a nemajú vytvorenú žiadnu rezervu. Tu sa treba zamyslieť hlavne nad výdavkami. Kupovať naozaj len to, čo skutočne potrebujeme alebo si z platu hneď odložiť požadovanú sumu, na ktorú sa nesmie siahnuť. Výborne funguje aj „obálkový systém“ na potraviny, drogériu, oblečenie a zábavu alebo rozdelenie platu na štyri časti a každý týždeň môžete minúť len jednu. Áno, chce to sebazaprenie a aj pevnú vôľu. S vidinou vlastného bývania to však pôjde jednoduchšie.

Ďalším dôležitým faktorom je čas. Režim si musíte nastaviť na niekoľko rokov. Peniaze sú nástrojom na dosiahnutie cieľov. Ak míňate peniaze zbytočne na veci, ktoré v skutočnosti nepotrebujete, pripravujete sami seba alebo svoju rodinu o to dôležité, a to rezervy.

Zamyslite sa, kupovať veci, ktoré nie sú nutné, je len vytváranie kolosu pre nakŕmenie iných. Chcete kŕmiť samých seba alebo ostatných? Nastavte si svoju osobnú latku, svoj štandard. Pracujte so svojimi príjmami tak, aby ste vždy ušetrili minimálne 10 %, odporúčam však až 20 – 30 %.

Pracujte v aktívnom veku viac, pretože neskôr to už nebude možné a budete radi, že zvládate jedno a to konkrétne zamestnanie, len preto, aby ste si dokázali vytvárať rezervy. Áno, práca musí i baviť, nie sme roboti, ktorí sa automaticky prispôsobia všetkému. Nájdite si prácu, ktorá vás okrem tej vašej hlavnej i baví a možno zistíte, akí ste odborníci v danej oblasti a možno začnete podnikať. Nebojte sa ničoho, pretože robiť prácu s láskou znamená, že ju robíte dobre. Dobre vykonaná práca je aj zaujímavejšie ohodnotená.

Vytváranie rezervy chce plán a je len na vás, ako si to zorganizujete. Veľa šťastia!

Marcela Bartovicová, RSc.