Rok 2019: Ako sa predávali nehnuteľnosti v Piešťanoch?

Začiatok roka 2019 sa niesol obavami trhu. Záujemcovia očakávali stabilizáciu cien, no opak bol pravdou a ceny stále mierne stúpali, hlavne čo sa týka bytov, ktoré sú pre financovanie formou hypotéky veľmi dostupným bývaním. Dobre sa držali i prenájmy a boli trhom veľmi vyhľadávaným dočasným riešením záujemcov, ktorí vyčkávali na neskoršie možnosti kúpy nehnuteľnosti.

Ponuka predaja však nebola rôznorodá, na trhu sa nachádzalo málo nehnuteľností na predaj, čo je už dlhodobejším problémom realitného sveta. Nízka ponuka a teda slabý výber nútil záujemcov k rozhodnutiu či nehnuteľnosť kúpiť alebo čakať ďalej. Často tí váhajúci neskôr ľutovali, pretože podobná ponuka sa nedostavila.

Obchodovalo sa v návalových vlnách a dynamickejším tempom ako bývalo doteraz zvykom. Zaujímavé ponuky sa míňali rýchlo. Najmä predaj bytov, o ktoré bol enormný dopyt na trhu. Domy, o ktoré je z roka na rok väčší záujem, sa predávali taktiež výraznejším tempom ako doposiaľ. Záujemcovia, ktorým sa zdali ceny domov vysoké, vyhľadávali pozemky, na ktorých si chceli postaviť svoje vysnívané bývanie. Celkovo sa všetko dostalo do rýchlejšieho tempa.

Prichádza rok 2020, ktorý bude veľmi podobným, avšak očakávame zmeny, ktoré do praxe zavádzajú banky. A to je výška zabezpečenia a maximálny úverový strop. Zmien sa môžu obávať len tí, ktorí nešetrili, a teda nemajú 20-30 % vlastných zdrojov na budúce bývanie, čím sú pre banky rizikoví.

Piešťanské ceny sú podľa môjho názoru už stabilné, ak berieme do úvahy reálne ceny, nie ceny umelo nadhodnotených nehnuteľností na internetových portáloch. Z praxe vieme, že ak sú vysoko nadstavené, nie sú to reálne predajné ceny, čo sa verejnosť väčšinou nedozvie.

Kvalitne nastavený predaj nehnuteľnosti, či už zaujímavý marketing, správne stanovená cena, aktívny realitný maklér so skúsenosťami, kancelária so silnou databázou kupujúcich a bezpečný právny servis sú zárukami spokojného predaja bez rizík.

Teší nás, že v roku 2019 sme opäť dokázali, že naša realitná kancelárie je pre klientov dôležitá a že si uvedomujú výhody spolupráce so skúsenými maklérmi. Majitelia predávaných nehnuteľností dokážu oceniť, že všetko spojené s predajom je zabezpečené od A po Z.

Ďakujeme za dôveru!

Marcela Bartovicová, RSc.