Rada odborníka: Nepredávajte nehnuteľnosť prvému záujemcovi!

Vidina rýchleho predaja nehnuteľnosti nabáda predať svoju nehnuteľnosť hneď prvému záujemcovi. Niektorí predávajúci sú priam hrdí na to, keď si byt zobchodujú sami, bez realitnej kancelárie, najlepšie nejakému známemu, susedovi alebo kolegyni. Prečo je takýto postup chybou?

Určite poznáte vo svojom okolí slušných a poctivých ľudí, neznalých dobre lokálny realitný trh, ktorým je však ich vlastné slovo viac ako pár tisíc euro navyše za predaj ich nehnuteľnosti. Takíto predávajúci sú pre kupujúcich ideálni obchodní partneri, nakoľko sľúbia predaj svojej nehnuteľnosti prvému okoloidúcemu, za cenu, o ktorej si myslia že je v poriadku (často vychádzajúcej z ich skúsenosti spred niekoľkých rokov). Navyše bez toho, aby sa predtým poradili s odborníkom. A ak sa aj náhodou dozvedia ešte pred podpisom kúpnej zmluvy, že dohodnutá cena za predaj je nižšia ako reálna tržná cena v danej lokalite, ich vlastná čestnosť a hrdosť im nedovolí vypýtať od kupujúceho viac, keď už raz dali slovo. Apelujem preto predovšetkým na starších ľudí, dajte si pozor a nestaňte sa jedným z nich. Peniažky na vyše sa vám k dôchodku vždy zídu. Poraďte sa s odborníkom, za návštevu realitnej kancelárie nič nedáte.
Často k nám do kancelárie zavíta nejaký známy alebo potenciálny klient, s tým, že sa chystá predať alebo prenajať svoju nehnuteľnosť a rád by využil naše služby. V rámci úvodného stretnutia ohľadom prípadnej spolupráce a podmienok pri sprostredkovaní predaja takmer vždy preberieme aj môj názor na trhovú hodnotu nehnuteľnosti. Tu chcem však podotknúť, že ak ide o ocenenie bez toho, aby som nehnuteľnosť videl, tak vždy z opatrnosti uvádzam radšej nižšiu cenu a širší interval „od do“. Až v prípade, ak osobne nehnuteľnosť obzriem, urobím presnejšiu cenovú analýzu. Pokiaľ nenájdem skryté riziká, tak odhadnutá cena je spravidla už vyššia ako tá z kancelárie a interval „od do“ je užší.
Niekedy sa takýto klient odmlčí a až neskôr pri náhodnom stretnutí sa mi pochváli, aký je sám so sebou spokojný, lebo si nehnuteľnosť predal rýchlo a sám. A za cenu, ktorú som mu uviedol. Opäť je kupujúcim sused, známy alebo osoba, ktorej sa o predaji zmienil bez toho, aby nehnuteľnosť dal do ponuky na predaj.
Chyba, chyba, chyba! Teda pokiaľ nejde o atypickú nehnuteľnosť, ktorú bude problém predať a ste rád, za každého potenciálneho záujemcu o kúpu. Moja rada jednoznačne znie: Ak ste sa rozhodli predať nehnuteľnosť v dobrej lokalite, na trhu je v súčasnosti množstvo záujemcov, ktorí budú zrejme ochotní zaplatiť viac ako si sami myslíte. Preto dajte nehnuteľnosť do oficiálnej ponuky a otestujte trh! Len potom budete môcť povedať, že ste vašu nehnuteľnosť dobre predali.
Či už pri tom využite služby realitnej kancelárie, alebo to skúsite sami, budete prekvapení, koľko záujemcov sa ohlási. Následne sa rozhodnete pre tú najlepšiu ponuku pre vás. Držím palce!
Mgr. Andrej Bartovic
autor je advokátom a majiteľom realitnej kancelárie AB Contact, s.r.o. pôsobiacej v Piešťanoch a okolí