Prenajímame nehnuteľnosť, aký je ideálny nájomca?

Túto otázku si položil každý, kto niekedy prenajímal nehnuteľnosť. Ak kupujete nehnuteľnosť so zámerom prenajať ju, musíte rátať s tým, že ideálny nájomca nemusí byť váš známy alebo človek, ktorého dobre poznáte. Naopak, môže to byť niekto, koho ste nikdy nevideli. Z vlastnej skúsenosti viem, že ideálny nájomca sa hľadá ťažko. Ale ak viete ako na to, výsledok bude určite skvelý.

Už na obhliadke alebo aj pred ňou treba mať pripravené otázky podľa ktorých zistíte, či má záujemca stabilnú prácu, rodinu, deti, domáce zvieratá, či je to fajčiar, slobodná matka, alebo cudzinec, a musíte sa zamerať na to, čo očakáva záujemca a či to je v súlade s požiadavkami prenajímateľa. Každý jeden záujemca je i možné riziko. Prenajímateľ prenecháva nájomcovi svoj majetok k užívaniu, preto treba vedieť správne vyhodnotiť situáciu, výhody – nevýhody a riziká v jednom pomere.

Ak vám niekto povie, že v podstate hľadá hocičo, len potrebuje bývanie, tak to nie je dobrý signál. Ja osobne som vždy vedela, či chcem bývať v centre, blízko rodičov, na samote, alebo v blízkosti práce. Každý, kto hľadá prenájom má nejaké kritériá. Taktiež aj vlastník nehnuteľnosti má svoje požiadavky. Či majiteľovi vadí napríklad fajčiar alebo zvieratá. Tiež je dobré už v inzeráte uviezť alebo reálne záujemcom v rámci telefonátu povedať pre aký počet osôb je nehnuteľnosť vhodná. Tak predídete tomu, že na obhliadku jednoizbového bytu príde rodina s 3 deťmi.

Naposledy som prenajímala byt bez parkovacieho státia v centre Piešťan. V dnešnej dobe, keď už sú v rodine niekedy aj 2 autá a v lokalite nie je možnosť parkovania zdarma, bolo náročné ho prenajať. Ale raz mi zazvonil telefón a ozval sa cudzinec. Na obhliadke sme zistili, že s manželkou majú prácu v podstate za rohom a nemajú auto. To bol pre mňa signál, že som asi našla vhodných nájomcov. A byt sa nakoniec stal vhodným pre tých, ktorí sa oň zaujímali.

Nájsť to pravé pre záujemcov je niekedy ťažké, nájsť vhodného záujemcu pre prenajímateľa ešte ťažšie. Predsa majetok, ktorý je prenajímaný je majetkom určitej hodnoty, chceme aby naďalej zostal nepoškodený, udržiavaný, vážený. Ale na to aby tomu tak bolo, potrebujeme aj slušných nájomníkov. Preto sa nehanbíme pýtať potenciálnych budúcich nájomníkov, či sú zamestnaní s pravidelným príjmom, ako budeme riešiť situáciu ak o pravidelný príjem prídu, ako budeme riešiť rizikové situácie napríklad s poškodeným majetkom, či nezhody v bytovom dome na podnet susedov. Vyberáme nájomcu tak, aby sme týmto všetkým problémom predchádzali. Zároveň i s nájomníkmi sme v kontakte, aby aj oni mali istotu, ak nastane akýkoľvek problém, že sa môžu spoľahnúť na hľadanie spoločných riešení.

Prenájom a príjem z neho znie veľmi lákavo. Ale ak chcete, aby všetko prebiehalo správne, v zmysle dohody zmluvných strán, právne a komunikačne v poriadku potrebujete na to profesionála, ktorý vie, čo môžete od trhu očakávať, aké riziká podstupujete, ako riešiť problémové situácie a ktorý stojí pri Vás.

Zuzana Michalík, maklér realitnej kancelárie AB Contact, s.r.o.