Prečo nepredávame nehnuteľnosti za každú cenu?

Nedávno k nám do realitnej kancelárie zavítala pani na dôchodku s tým, že chce predať svoj byt. Hneď sme vedeli, že ide o zaujímavú nehnuteľnosť, po ktorej bude na piešťanskom realitnom trhu dopyt. Pani dôchodkyňa nám v rozhovore prezradila, že by chcela po predaji bytu v Piešťanoch odísť bývať do Rovinky pri Bratislave. Na kúpu vysnívanej nehnuteľnosti chcela použiť peniaze z predaja piešťanského bytu. Keď sme to skonzultovali a prepočítali, zistili sme, že tento plán nie je uskutočniteľný, nakoľko nedisponovala ďalšími finančnými prostriedkami, ktoré kúpa nehnuteľnosti pri Bratislave vyžadovala. Navyše, pani chcela medzi týmito dvoma realitnými obchodmi bývať v prenájme, čo by jej zase z rozpočtu ukrojilo časť výdavkov. Po odrátaní všetkých nákladov by jej na novú vysnívanú nehnuteľnosť naozaj nezostalo.

Tak sme jej to vysvetlili, usmernili sme ju a odporučili sme jej zotrvať tam, kde teraz býva. Aby sa nestalo, že na podnájom nakoniec minie veľa peňazí a, na kúpu jej nezostane dosť a dostane sa do neriešiteľnej situácie, keď peniaze z bytu vlastne minie na prenájom. S pani dôchodkyňou sme sa rozlúčili so záverom, že bude najlepšie, ak si súčasný byt ponechá a bude si užívať život ako doteraz.

Aj toto je dôkaz toho, že realitný obchod sa mení a posunul sa na profesionálnu úroveň. Úlohou realitných maklérov nie je iba samotný predaj nehnuteľností, ale na základe skúseností a odbornosti posudzujú každý prípad individuálne. Konzultujeme aktuálnu životnú situáciu, potreby, zmeny a stávame sa tak dlhoročnými rodinnými poradcami,  ktorí sa snažia skĺbiť aktuálnu situáciu na realitnom trhu s potrebami a požiadavkami klientov. Vaše výhody a nevýhody posudzujeme dlhodobo. Ak nastáva pocit neistoty a pre klienta nemusí byť predaj nehnuteľnosti  do budúcna výhodný, tak na to vždy upozorníme.  Musíme pracovať so životnými situáciami, súčasnými i budúcimi, preto často možno k predaju nehnuteľnosti ani nepríde, lebo následná kúpa inej nehnuteľnosti proste nie je možná.

Sme odborníci a preto vždy posúdime každý predaj tak, aby bol uskutočniteľný, realizovateľný a výhodný. V opačnom prípade vám odporučíme, že je lepšie udržať súčasný stav a predaj nerealizovať, ako následne znášať problémy a zhoršenie životnej situácie. Aby sa nestalo, že nebude mať ani byt ani peniaze. Chránime našich klientov a ich záujmy.

Marcela Bartovicová, RSc.