Poradíme vám ako sa dostať z bytu do domu

V našej realitnej kancelárií sa často vyskytuje situácia, že k nám príde klient a povie: „Sme rodina, zarábame celkom dobre, darí sa nám, ale bývanie v 3-izbovom byte už nie je pre nás znesiteľné!“ Ak ste v takejto situácii aj vy, tak viete, že hodnota vášho bytu v Piešťanoch môže byť 80.000 až 120.000 eur. Takže máte aspoň približnú predstavu koľko financií môžete dať na nový dom. Začnete hľadať. Predstava je jedna vec a skutočnosť druhá. Preto treba trpezlivosť. Nevzdávajte sa!

Po finančnej stránke existuje niekoľko možností. Ak ste mali to šťastie a byt, ktorý predávate, nie je zaťažený hypotekárnym úverom, bude to oveľa jednoduchšie. Byt predáte a na doplatenie kúpnej ceny za dom si môžete vziať úver. Ak ste pôvodný byt v minulosti kupovali prostredníctvom hypotekárneho úveru, potom už máte časť určite splatenú a úver na dom bude o niečo nižší. Veľakrát ľudia využijú možnosť preloženia úveru na dom, ktorý kupujú a banka úver iba navýši. Niekedy sa stáva, že výhodnejšie môže byť aj celkové splatenie úveru a  na dofinancovanie kúpnej ceny sa zoberie nový úver. Tu sa treba obrátiť na hypotekárneho špecialistu, ktorý vám urobí presnú analýzu a ovláda aktuálne úverové ponuky v bankách,. Každý klient je posudzovaný individuálne, čiže nikdy nečakajte, že to, čo dostal v banke známy, sa bude presne týkať i vás.

Asi najťažšie je nájsť tú správnu nehnuteľnosť. Niekedy je krásny dom v menej atraktívnej lokalite, alebo je lokalita úžasná, ale dom príliš malý. Staršie domy majú svoje čaro, ale tu musíte robiť už ústupky v prispôsobovaní sa architektúre z minulosti, lebo veľakrát dispozícia nie je moc variabilná. Preto mladšia generácia uprednostňuje nové domy, pretože ak si zráta kúpu staršieho domčeka plus výdavky na rekonštrukciu, dostávajú sa na hodnotu novostavieb. A čo ešte čas a energia, aby bolo všetko perfektné?!

Určite pri novostavbe hneď zbystríte pozornosť, pretože už tušíte, že ceny budú asi vyššie. Hlavnou motiváciou, prečo si ľudia volia radšej novostavbu je to, že si môžu urobiť všetko podľa seba a nemusia sa obmedzovať. Ďalej je to modernejšia a účelnejšia dispozícia, pretože architekti a projektanti súčasnej doby dbajú na efektívne využitie priestoru. Zároveň, pri rozumne riešenej novostavbe určite potešia nižšie mesačné náklady na bývanie ako v starších domoch alebo panelákových bytoch.

Bývali sme v štvorizbovom byte a naše mesačné náklady za energie boli už so všetkým i internetom a káblovou televíziou 320 € mesačne. A k tomu sme platili hypotéku. Čiže sme platili mesačne približne 620 € a byt sa nám už zdal pre počet členov domácnosti malý. Byt sme preto predali. Dnes síce tiež platíme hypotéku, ale poplatky za energie sa znížili na 160 € – čo je pri 5 osobách slušné číslo. Spolu s hypotékou sme aj tak klesli pod 500 € mesačne. Super, že? Dnes vieme, že sme urobili dobrý krok vpred. Naše deti môžu byť vonku, ale stále sú nám na očiach, máme dostatok priestoru okolo seba, milujeme vonkajšie grilovačky či už s rodinou alebo známymi a bývanie v byte si už ani nevieme predstaviť.

Ak váhate nad kúpou domu, pokojne mi napíšte/zavolajte a preberieme detaily a ukážem vám, čo všetko máme aktuálne v ponuke.

Marcela Bartovicová, RSc.