Piešťany: V roku 2018 stúpli ceny nehnuteľností o 10%

V roku 2018 sa nehnuteľnosti v ponuke realitných kancelárií dlho neohriali. Nedostatok bytov, domov i pozemkov spôsobil, že ľudia kupovali rýchlo, nevyčkávali. Možno aj preto zrealizovala známa piešťanská realitná kancelária AB Contact najvyšší počet predaných nehnuteľností vo svojej 15-ročnej histórii. Aký bol rok 2018 v realitách a čo čaká Piešťany v roku 2019 sme sa rozprávali s Andrejom Bartovicom, konateľom AB Contact.

Akoby ste zhodnotili realitný trh v Piešťanoch v roku 2018?
Takto pred rokom som nahlas vyslovoval obavy, či existuje ešte priestor pre ďalší rast cien nehnuteľností v Piešťanoch a okolí. Moje obavy sa nenaplnili, ceny naďalej, najmä v prvej polovici roka kontinuálne rástli, obchodovalo sa dobre a veľa. Pretrvával dominantný trh kupujúcich, čiže počet záujemcov o kúpu bol vyšší ako počet nehnuteľností v ponuke. Okrem klientov, ktorí chcú riešiť vlastné bývanie, máme v databáze desiatky záujemcov, ktorí majú kapitál a sú pripravení investovať do dobrej nehnuteľnosti, sú však trpezliví a nejdú po každej ponuke. Chcú investovať dlhodobo, vyberajú si najmä podľa lokality, v rámci ktorej očakávajú, že hodnota investície bude rásť, na rozdiel od minulosti návratnosť z prenájmu nie je pre nich až tak kľúčová. Z mojich interných štatistík vyplýva, že priemerné ceny nehnuteľností sa za posledný rok zvýšili o 10%.
Veľmi pozitívne hodnotím postupnú štandardizáciu trhu pri prenájme. Prenajímatelia aj nájomcovia postupne zrejú a rešpektujú pravidlá. K zlepšeniu celkovej situácie a transparentnosti výrazne prispel aj Zákon o krátkodobom nájme bytov č. 98/2014. Dvoj – trojmesačná finančná zábezpeka, mesačná platba nájomného vopred, vyúčtovanie energií, ohlasovanie porúch, protokolárne odovzdanie na začiatku aj konci nájmu, sa stalo samozrejmosťou.
Čo očakávate v roku 2019?
V médiách sa čoraz častejšie objavujú správy naznačujúci pokles na trhoch a prehrievanie ekonomiky. Rekordne nízke úrokové sadzby by sa postupne v roku 2019 mali začať zvyšovať. Rovnako začnú platiť ďalšie prísnejšie pravidlá pre poskytovanie úverov. Na trhu je však naďalej dostatok kapitálu a nedostatok ponúk. Žiadny zásadný prepad cien preto neočakávam, kvalitná ponuka sa bude v Piešťanoch a okolí naďalej predávať za rekordné ceny. Menej atraktívne (najmä staršie domy) sa však budú predávať pomalšie a kupujúci budú mať priestor aj na zjednávanie.
Piešťany sa delia na niekoľko lokalít, ktoré sú aktuálne pre kupujúcich zaujímavé?
V Piešťanoch je enormný nedostatok bytov a stavebných pozemkov. Nové lokality nie je kde otvárať. Zaujímavá je tak každá dobrá ponuka v tomto segmente, neexistuje zlá adresa. Dlhodobo však pozorujem menší záujem o lokalitu ohraničenú ulicami Vrbovská, Bratislavská, Krajinská a Dopravná. Pokiaľ má byt vyriešené vlastné parkovanie je to bonus, ktorý vždy zaberie.
Domov, najmä starších je v ponuke viac. Pri ich kúpe sú kupujúci opatrnejší, najmä kvôli rekonštrukciám. Preferujú preto skôr nové domy na kľúč, pokiaľ sú cenovo prijateľné.
Informácií o nových projektov je málo. Niekoľko sa ich však pripravuje a čakajú na platné stavebné povolenie.
Ako sú na tom Piešťany z pohľadu rodinných domov a pozemkov. Je z čoho vyberať v meste, prípadne v okolitých obciach? Ktoré sú obľúbené?
Nedostatok nehnuteľností v Piešťanoch sa snažia developeri nahrádzať zvýšenou ponukou v okolitých obciach. Vo Vrbovom ale aj v každej dedine okolo Piešťan dnes vyrastá aspoň jeden projekt ponúkajúci na predaj pozemky, alebo rodinné domy. Developeri majú dobre zmapovaný trh a reagujú na vysoké ceny bytov v Piešťanoch, preto ponúkajú najmä 4 – 5-izbové rodinné domčeky s pozemkami okolo 500 m2 a cenou od 100 000 € do 150 000 €.
Prím pre svoju polohu a dostupnosť na bicykli naďalej hrajú Banka a Moravany nad Váhom. Atraktivita ďalších obcí, najmä Hornej Stredy, Veľkého Orvišťa, Ostrova a Trebatíc, ale aj ďalších by sa výrazne zvýšila, pokiaľ by sa podarilo vybudovať bezpečné cyklotrasy.
Keďže sme kúpeľným mestom, kupujú tu nehnuteľnosti aj cudzinci, ak áno za akým účelom?
Z cudzincov naďalej najviac nakupujú občania z Arabských krajín (najmä Kuvajt a SAE). Kúpu nehnuteľnosti v Piešťanoch, na Banke, alebo v Moravanoch berú ako výbornú investíciu a výrazne tak ovplyvňujú realitný trh v Piešťanoch. Lokálny developeri sa tomuto trendu prispôsobili a niektoré nedávne projekty boli určené vyslovene pre nich.
Investori zo západnej Európy, Ruska a USA sa postupne vytratili, z Číny a Ázie ešte nedorazili. Naopak, čoraz častejšie na úver kupujú udomácnení cudzinci dlhodobo žijúci a pracujúci v našom regióne (najmä Ukrajinci a Srbi).
Lokálny trh a ceny však naďalej ovplyvňuje slogan „v Piešťanoch sa dobre býva“. Veľa Slovákov, najmä z Bratislavy, rado trávi čas v Piešťanoch a s obľubou investuje do nákupu ich druhého bývanie u nás.