Pandémia: O koľko pôjdu ceny nehnuteľností dolu?

Predali by ste nehnuteľnosť o 20-30 % lacnejšie len preto, že je krízová situácia s COVID-19? Asi nie. Nebolo by to uvážené ani rozumné. Preto fámy, ktoré už kolujú ohľadom výraznej zmeny i v segmente nehnuteľností ešte neznamenajú zníženie cien, ale skôr zastavenie realitného trhu na súčasných cenách a vyčkávanie na koniec koronakrízy. Pozitívnym momentom môže byť to, že ceny už nebudú rásť, ale sa zastavia.

Prečo sa budú ceny držať?

Pracovať s nehnuteľnosťami je zodpovednosť, individuálny prístup i správne nastavenie. Preto nepodliehajme panike. Je iné upraviť ponukovú cenu, ak sa nehnuteľnosť predáva viac ako 3-6 mesiacov, ale ísť do rizika a predať pod cenu je nezmysel, lebo ceny nehnuteľností sú stále minimálne o tretinu nižšie ako európsky priemer. Radšej predaj odložiť alebo nechať v ponuke za rovnakú cenu. Toto nie je tovar, ktorý sa pokazí a stráca na hodnote zo dňa na deň. Nehnuteľnosti tu vždy boli aj budú istotou rozumného investovania.

Pozrime sa na akcie, cenné papiere, kryptomeny… Toto je segment, ktorý utrpí, pretože bol za výhodných podmienok v krátkodobom horizonte, čo dnes nezaručí výsledok. Nehnuteľnosti sa takto nesprávajú. Sú oveľa stabilnejšie v dlhodobom horizonte a takýto charakter si budú niesť aj naďalej.

Aký je trh s nehnuteľnosťami?

Ponuka nehnuteľností na predaj je už niekoľko rokov stále obmedzená. Napríklad u nás v Piešťanoch nenájdete v jednej lokalite napredaj viac ako tri byty v rovnakej kategórii. A to stále znamená, že každý byt si pomerne rýchlo nájde kupujúceho. Ak doteraz bolo na jeden byt viacero záujemcov, teraz sa ich počet zníži, ale vždy sa nájde ten jeden, ktorý si ju proste kúpi, lebo potrebuje bývať. Áno, aj počas pandémie. Niekto dedí, iný zakladá rodinu, alebo proste zistí, že im je doma tesno. Sú ľudia, ktorí majú financie na účte a chcú v tomto nepríjemnom čase radšej investovať do nehnuteľnosti ako čakať, čo sa s úsporami stane.

Toto sú pohľady reálnej skutočnosti správania sa trhu, ktorý sledujem už od roku 2007. Prežila som si aj ekonomickú kríza v roku 2008, kedy bola o úplne niečom inom ako teraz. Aj keď sa v istých momentoch tvária veľmi podobne, sú veľmi odlišné… Hlavne v správaní sa bánk a úrokových sadzieb, v správaní sa trhu prenájmu. Každá jedna situácia realitného trhu na niečo vplýva a niečo je v nevýhode.

Porovnanie s rokom 2008

V čase ekonomickej krízy, kedy ceny nehnuteľností enormne stúpli a úvery dosiahli maximum úrokovej sadzby (čo si dnes ani nevieme predstaviť), sa nakupovalo i naďalej ale v menšom tempe. Ľudia išli do úveru s tým, že sa to zlepší a prečkajú. Prenájmy sa vtedy začali z priemerných cien dvíhať na vyššie ceny, pretože úver si nemohol za každú cenu vziať hocikto a zároveň boli veľmi obľúbenou formou bývania pre mladých, kým budú schopní si vziať svoju hypotéku. A oplatilo sa, pretože časom sa situácia zmenila. Úrokové sadzby začali klesať, majitelia úvery refinancovali a dostali sa na do želanej situácie – zisku. Úroky rok čo rok poľavovali a to spustilo aj nákup investičných nehnuteľností. Ľudia si kúpili menšie byty a začali ich prenajímať, lebo išlo o lepšie zhodnotenie investície ako v banke.

A čo teraz počas pandémie?

  • stále sa oplatí investovať do nehnuteľnosti, ako nechať peniaze na účte
  • stále je tu segment trhu, ktorý musel predať, aby našiel menšie či väčšie bývanie
  • stále veľa ľudí opúšťa veľkomestá, pretože už hľadá pokoj na dedine a výbeh v záhrade

Ako je to s hypotékami?

  • Problém nebudú mať klienti, ktorých príjem sa nezmenil a pracujú rovnako (advokáti, lekári, notári, kuriéri, predavači, prevádzkovatelia online obchodov a služieb).
  • Banky sprísňujú podmienky splnenia a nemusia akceptovať klientov, ktorí čerpajú OČR alebo PN alebo majú zamestnanie na dobu určitú a teda ide o riziko predĺženia na dobu neurčitú.
  • Úver nezískajú záujemcovia zo segmentu – hotelierstvo, reštaurácie, kaviarne, penzióny, keďže pracujú v segmente, ktorý momentálne nefunguje.

Ako fungujeme teraz my?

Počas šírenia koronavírusu pracujeme v obmedzenom režime. Veľa telefonujeme a počúvame požiadavky záujemcov. Ľudia chcú stále slušne bývať, vyhľadávajú pokojné časti, plánujú sem pricestovať, potrebujú bývanie riešiť. Majú predstavy ako má bývanie vyzerať, aké štandardy musí spĺňať. Svoju úroveň a komfort nestrácajú ani v tejto krízovej situácii.

V súčasnosti máme klientov, ktorí musia predaj či kúpu nehnuteľnosti riešiť, či tu vírus je alebo nie je. Je záujem o prenájom i o predaj, aj keď nie v takej miere ako doteraz. A my sme tu na to, aby sme splnili požiadavky všetkých, predávajúcich, kupujúcich, prenajímateľov i nájomcov. Vírus nezastaví obchodovanie na trhu s nehnuteľnosťami, iba ho obmedzí a spomalí. Sme tu pre našich klientov aj v týchto ťažších časoch.

Marcela Bartovicová, RSc.
Realitná maklérka a konateľka spoločnosti AB Contact, s.r.o.