Cena nehnuteľnosti: Predstava vs. skutočnosť

Pri predaji nehnuteľností sa vo väčšine prípadov stáva, že sa nehnuteľnosť predá za nižšiu cenu, akú majitelia očakávali. Prečo je to tak? My odborníci, v praxi používame pojmy A cena, B cena, C cena.

C cena – ide o najvyššiu cenu, za ktorú chcú majitelia nehnuteľnosť predať. Chybne si myslia, že ich nehnuteľnosť má práve túto hodnotu. Na internete sú tieto ponuky prezentované ako novinky. Oproti A cene je C cena vyššia o 20 – 30 %. Spoznáte ju tak, že po zverejnení novinky je ticho. Nikto nevolá, nikto nechodí na obhliadky.
B cena – na túto cenu už trh reaguje. V realitnej kancelárii zvonia telefóny, záujemcovia chodia na obhliadky. Za túto cenu sa však nehnuteľnosť väčšinou ešte nepredá. Ľudia síce prejavujú o nehnuteľnosť záujem, ale požadujú zľavu. Rozdiel medzi A cenou a B cenou je 8-10 %.
A cena – cena, za ktorú sa nehnuteľnosť predá. Skutočná trhová hodnota nehnuteľnosti v čase predaja. Cena odráža všetky momentálne aspekty ako je lokalita, vek, technický stav, dispozícia, ponuka hypotekárnych úverov.

Príklad z našej praxe:
K domčeku 1: Majiteľ staršieho domu v Piešťanoch na Valovej ulici chcel predať nehnuteľnosť za 120-tisíc eur (C cena). Nepodarilo sa. Pri tejto ponukovej cene nebola ani jedna obhliadka.
K domčeku 2: Postupne sme začali ponukovú cenu znižovať. Keď sa dostala na úroveň 100-tisíc eur (B cena), klienti začali chodiť na obhliadky, ale stále to bolo pre nich veľa.
K domčeku 3: Nakoniec vážny záujemca o kúpu rokoval, prišlo k dohode s majiteľom a dom sa predal za 90-tisíc eur (A cena).
Je to tak vždy?
Nie, nie je. V prípade zaujímavých a atraktívnych nehnuteľností sa môže stať, že sa predajú aj za B cenu, alebo dokonca C cenu, preto treba pracovať citlivo a pristupovať k ponuke individuálne v závislosti od typu nehnuteľnosti a aktuálneho dopytu na trhu. A to je už úloha pre profesionála z AB Contact.