Ako vníma koronavírus realitný biznis?

Myslíte si, že koronavírus narušil predaj nehnuteľností?

Mýlite sa, ale ani my sme netušili akú situáciu nastolia všetky obmedzenia spojené s COVID-19.

Avšak, ak dnes hodnotíme ako sa predaj javí, čo klienti požadujú, čo sa reálne deje, vieme Vám ponúknuť zhodnotenie.

Realitný trh bol vyhlásením núdzového stavu 11. marca 2020 ako z mnohých segmentov trhu veľmi obmedzený. Ľudia mali veľký strach a snažili sa v tejto situácii rozumne správať. Trvalo približne tri týždne než ľudia pochopili, ako bude fungovať Slovensko. Po tomto období začali chápať, že politická situácia sa môže meniť len vládnymi vyhláseniami, avšak na požiadavky bývania to začínalo mať menej dôležitý dosah.

Bývať sa musí, obmedzenia hypoték napriek úvahám stop nedostali a  pre bonitných klientov nebol problém získať úver, a tak sme sa po troch týždňoch neistoty vrátili do starých koľají.

Obchodovali sa pozemky, domy so záhradami, byty so záhradami, byty na investíciu ako uloženia

finančných prostriedkov, byty na bývanie a neplatenie nájomného, ak mal klient možnosť využiť hypotekárne financovanie a bývať už vo svojom.

 

Taktiež spustené nové projekty predaja bytov neostali stáť v ponuke, čo je významný fakt, ako je dôležité pre Slovákov riešiť vlastné bývanie vždy ako majú možnosť.

 

Za nás môžeme zhodnotiť situáciu ako stabilnú. U nás sa zastavil čas na tri týždne, čo nám pomohlo dobehnúť veci, ktoré sme plánovali. Makléri  dokončovali rozbehnuté obchody, vzdelávali sa, chystali si ďalšie ponuky a sledovali sme spoločne správanie sa trhu. Následne sa opäť klienti dožadovali obhliadok, čo zabezpečilo chod ďalších obchodov. Dnes už len konštatujeme, že všetko je v normále, v poriadku a obchodovanie sa vo svete nehnuteľností vôbec nestojí.

 

Čo klienti vyhľadávajú a je pre nich priorita?

Určite je to príroda, pozemky, domy so záhradami, kde dokážu pre seba a svoju rodinu vytvoriť krásny priestor, bezpečie i súkromie a vytvoriť si svoje vlastné teritórium, pretože nikto nevie, či sa núdzový stav nebude v budúcnosti stupňovať. Taktiež zaujímavé investičné byty neostali stáť v ponuke a boli i počas koronavírusu zazmluvnené, pretože to bolo klientami ponímané ako veľmi výhodné uloženie finančných prostriedkov namiesto držania peňazí na účte v banke, respektíve využitia hypotéky v najbližšom období ako plánovať hypotéku budúci rok, kedy nikto nevie ako sa bude vyvíjať banková a finančná politika.

 

Naďalej tvrdíme a sme názoru, že nehnuteľnosti, tak ako vždy boli i budú bezpečný spôsob investovania, pretože akcie a iné komodity koronavírus zasiahol maximálne ako mohol, čím nie sú atraktívne a taktiež si svoju predpokladanú hodnotu budú získavať omnoho viac rokov ako by si klienti predstavovali.

 

Ak ste nehnuteľnosť kúpili i v tomto neistom čase, určite oceníte a budete mať dobrý pocit, že už to máte za sebou a nemusíte sa stráchať ako to bude s hypotékami budúci rok, či budú úroky vyššie, či by ste úver dostali…

 

Krok k vlastnému bývaniu je dôležitý, treba ho posúdiť z rôznych pohľadov, a ak je nutný a platobne schopný realizovať, čím skôr investujete, tým viac sa môžete tešiť z dobre uložených financií.

 

Marcela Bartovicová, RSc., realitná kancelária AB Contact, 10.7.2020