Aj malé investície do nehnuteľností sa oplatia

Naša realitná kancelária mala pred niekoľkými mesiacmi v ponuke garáž. Bola po rekonštrukcii strechy aj interiéru, pripravená slúžiť novému majiteľovi. Napriek tomu, že mala primeranú cenu 8.900 eur, záujem o ňu nebol, nepredala sa. Ale my sme sa nevzdávali a zverejnili sme príspevok o tom, že aj malé investície môžu pre niekoho znamenať veľa a možno je lepšie kúpiť garáž ako mať peniaze na účte v banke. Nakoniec sa naša garáž predala a nový majiteľ tam má vhodne a bezpečne uložené peniaze a garáž dokonca prenajal, takže mu zarába. Ak sa časom rozhodne, že k tejto jednej menšej investícii pridá ďalšie, ročný príjem spolu môže byť oveľa výhodnejší ako príjem z prenájmu bytu.

Poďme si to prepočítať: Mesačný príjem z prenájmu tejto garáže predstavuje 55 eur mesačne, čo je ročne v hrubom  660 eur. Ročný výnos pri tejto garáži predstavuje 7,41 %, čiže za 13,5 roka máme zaplatenú celú kúpnu cenu. Navyše, ceny nehnuteľností idú stále hore, čiže aj táto garáž bude stúpať na hodnote. Investície sú minimálne, možno za tých trinásť rokov sa bude ešte raz opravovať strecha a maľovať interiér.

Približne šesť takýchto garáží dnes vygeneruje viac ročného nájmu ako jeden pekný 1-izbový byt, pričom ich vstupná investícia je rovnaká. S garážou nie sú spojené skoro žiadne výdavky, pričom byt bude viac opotrebovaný a vypýta si väčšie investície.

Ešte spomeňme likviditu. Ak budete náhodou rýchlo potrebovať časť hotovosti, môžete niekoľko garáží predať, no byt musíte predať celý. Čiže niekomu môžu menšie investície vyhovovať viac. Taká garáž alebo parkovacie miesto môže byť aj dobrý investičný doplnok. Niekto už napríklad vlastní  byt na prenájom, ale nemá peniaze na ďalší, tak si môže doplniť portfólio takto. Ideálne ak má byt aj garáž na jednom sídlisku a môže ich ponúkať aj spolu.

Marcela Bartovicová, RSc.